Çin Aşıları Nasıl Depolanıyor? Depolama Koşulları Neler?

Çin aşıları ülkemize gelmek üzere siparişi verilen ve getirilmeye başlanan Covid aşılarının bir diğer adı olarak bilinmektedir. Çin aşılarının ülkemizde insanlarımıza uygulanması ve aşının olumlu etkilerinin beklenmesi sürecinde yaşanan bir sorun da aşıların depolanmasıdır. Eşya depolama firması olarak biz de gerek aşı gerek benzeri materyallerin nasıl depolandığını, standart eşya depolama ile arasındaki farkları araştırdık.

Çin aşıları nasıl depolanıyor? Aşıların depolanması için sağlanması gereken koşulların maliyetli olması ve Çin aşılarının depolama koşulları hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

Çin merkezli olduğu bilinen Sinovac şirketinden alınan CoronaVac adı ile bilinen aşılar ülkemizde öncelik listesi kapsamında vurulmaya başlandı. Ancak aşıların ülkemize getirildikten sonra formlarının bozulmadan kalabilmeleri için gerekli bazı koşullar bulunmaktadır.

Çin Aşıları Nasıl Depolanıyor?

Çin aşıları depolanırken oldukça soğuk dolaplara ihtiyaç duyulmaktadır. Aşıların oda sıcaklığında saklanmasının mümkün olmaması ve -70 dereceye sahip dolapların maliyetinin çok yüksek olması aşı saklama ortamı hakkında bazı soruların sorulmasına neden olmaktadır.

Çin aşıları -70 derece dolaplarda depolanarak aşı vurulma zamanına kadar saklanmaktadır. Bu aşıların saklanması için kullanılan dolaplar ise altyapı bağlamında ülkemizin her yerinde mevcut bulunmuyordu. Yine aynı nedenden ötürü yüksek soğukluktaki dolapların hastane ve benzeri aşı yapılacak kurumlara getirilmesi için çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır.

Çin Aşısı Depolama
Çin Aşısı Depolama

Çin Aşısı Depolama Koşulları Nelerdir?

Çin aşısı depolama koşulları kapsamında başlıca husus aşının saklanacağı ısı derecesinin sağlanması bulunmaktadır. Çin aşılarının öncelikli olarak sağlık personellerine uygulandığı ülkemizde birçok kişiye aşı vurulmaya başlandı.

Çin aşısını depolamak için ise hastanelere -70 derece soğukluğu sağlayan dolaplar temin edildi. Bakan Fahrettin Koca yaptığı açıklamasında ülkemizde aşıların depolanması için gerekli olan tüm şartların ve altyapı imkanlarının sağlandığını açıklamıştı.

Yapılan açıklamadan sonra aşılar ülkemize ulaşmaya başladığından bu yana hastaneler dolap yetersizliği durumundan dolayı talepte bulundu. Bu durum beraberinde aşıların her yerde değil ancak dolap bulunan yerlerde depolanarak uygulanabileceği gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır.   

Çin Aşısı Onay Süreci Nasıl İşlemektedir?

Çin aşısının ülkemizde kullanılmaya başlaması ile birlikte var olan onay süreci de sorgulanmaya başlanmıştır. Çin aşısının ülkemizde kullanılabilmesi için TİTCK tarafından konulan bazı kuralların yerine getirilmiş olması gerekir.

TİTCK açılımı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yurtdışından getirilen ilaçların ruhsatlandırılması, depolama süreci ve ithalatı gibi konularda yetkin söz sahibidir. Çin aşısının ülkemizde depolanması için -70 derece soğukluğa sahip dolaplar gerekmektedir.

Aşıların hızlı tüketilmesine rağmen ithal edilen aşıların her birinin uygun dolaplarda korunması şarttır. Aksi halde aşıların bozulması gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir.

Çin Aşısı Faz3 Tamamlandı.

Çin aşısı için kontrollerde faz3 de tamamlandıktan sonra aşılar sağlık personellerine vurulmaya başlandı. Çin aşısının saklanmasına ilişkin şartların tamamlanması ile hastanelere gönderilen aşılar personellere sözleşme eşliğinde uygulanmaktadır. Çin aşısının depolanmasına ilişkin gerekli şartların tamamlandığı ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar eşliğinde netleştirildi.

Kiralık eşya deposu hakkında daha fazla bilgi almak bizi arayabilirsiniz.