Eşya depolama sigortası birçok yönü ile müşteri ile firmanın haklarını ortak paydada koruma altına alan önemli bir uygulamadır.

Eşya depo sigortası özellikle beklenmedik olaylara karşı ciddi mağduriyetlerin ortaya çıkmasını engeller. Eşya depolama hizmeti birçok sebeple tercih edilebilir. Kişi uzun süre kalmayacağı evinde eşyalarını hırsızdan koruyamaz. Sel baskını olsa uzaktan müdahale edemez. Yangın ya da deprem gibi durumlarda eşyaları zarar görse de elinden bir şey gelmez.

Eşya Depolama Sigortası Nasıl Olur?
Eşya Depolama Sigortası

Uzun vadede yeni aldığı eşyalarını koyacak yeri olmayan kişilerin de ilk tercihi eşya deposudur. Hiç kimse yeni aldığı ve kullanmadığı eşyalarının başına olumsuz bir durum gelmesini istemez. Bu tarz durumlarda eşya depolama firması her türlü tedbiri almak zorundadır. Sigortalama amacı olası bir aksilikte eşyasının zararından doğan maddi kaybın telafisini sağlamaktır. Her eşya depolama firması sigortalama işi ile müşterisine güvence vererek kurumsal bir çizgide kazanç sağlamayı hedefler. Ancak bu firmaları ile bulmak çalışmak önemlidir.

Eşya Depolama Sigortası Neden Gereklidir?

Kiralık eşya deposu farklı sürelerde birçok eşyanın saklanması için hizmet veren birimlerdir. Kişi ya da firmalar eşyalarını bu depolara teslim ettiklerinde güvenmek ister. Firmalar da müşteriye eşyalarını en iyi şekilde koruyacağına dair söz verirler. Bu güven içerisinde kurulan bir iş akdidir. Ancak işin sonunda tarafları ayrılığa düşüren ve sonuçta ciddi durumların ortaya çıkmasına sebep olan eşyanın maddi kaybıdır.

Eşya saklama süresince bırakıldığı gibi teslim alınmazsa firma başta belirttiği gibi eşyayı teslim etmezse ciddi sorun olur. Çünkü eşya sahibi eşyasının başına gelenleri merak eder. Burada özellikle eşyanın maddi değer kaybetmesi de ortaya mağduriyet çıkartır. Bu durumda olayın sorumlusu eşya depolama firması olduğu için bir cevap vermesi gerekir. Ancak sigortalama işlemi bu tarz durumlarda kısa bir açıklama sonrasında müşterinin hak kaybını önler ve sorunsuz şekilde mevzunun kapanmasını sağlar. Çünkü bazı durumlarda depolama firması ne yaparsa yapsın çeşitli sebeplerle eşyaya zarar gelebilmektedir. Bu durumda iş bilmez firmalar müşteri için kılını kıpırdatmazken sorumluluk sahibi ve işini önemseyen firmalar bu kaybın bedelini karşılamak ister.

Müşteri memnuniyeti konusunda ciddiyet sahibi her işletme ufak meblağlar müşterisini kaybetmeyi göze almaz. İşte bu tarz konuların ortaya çıkmaması için de en başta sigortalama işlemi yapılır.

Eşya depolama sigortası işlemi eşyanın evden tesliminden depoya getirilmesi, saklanması ve teslim alınması sürecini kapsar. Bu süreçte eğer eşyanın başına bir aksilik gelmiş ve müşteri maddi kayba uğramışsa sorumluluk eşya depolama firmasına aittir. Ancak bunun için de bazı kriterler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

1- Eşya paketlemesinden kaynaklı bir hasar varsa ve paketleme işini firma yaptıysa sorumluluk firmanındır. Ancak paketlemeyi müşteri yapmış bundan kaynaklı bir sorun olmuşsa firma bu konuda garanti veremez.

2- Eşya deposu genel fiziki şartları dolayısı ile bir sorun oluşmuş ve eşya zarar görmüşse kesinlikle firma bundan sorumludur. Çünkü eşyanın sağlıklı bir ortamda korunması gereklidir.

Eşya Depolama Sigortası Kapsamında Hangi Tedbirler Alınır?

Eşya deposu fiziki olarak kesinlikle temiz olmalıdır. Uzun vadede ya da kısa vadede eşyanın kokmadan alındığı gibi teslim edilmesi gereklidir. Depoların devamlı havalandırılması, hijyenik olması ve ilaçlanması gerekir. Eşyaların asla nem rutubet ya da havasız ortamda kalmaması gerekir. Kaliteli bir eşya depolama işi için bu koşulların mutlaka sağlanması önemlidir.

Eşya depolama sigortalama konusunda diğer husus; yangın sel gibi durumlara karşılık eşyaların korunmasına yönelik tedbirlerin alınmış olmasıdır. Hırsızlık konusunda 7/24 güvenlik kameralarının çalışır vaziyette olması güvenlik görevlileri ile koruma altında olması gereklidir. Firma bu konularda yeterli tedbirleri almış olmalıdır. Bu tedbirlerin yetersizliği durumunda müşteri zarar görüyorsa sigortalama işlemi devreye girer. Ancak eşya depolama firması sigortasız iş anlaşması yapmışsa müşteri bu konuda bir araştırma yapmamışsa hak kaybına uğraması da muhtemeldir.

Pratik Eşya Depolama Fiyatları İçin Sigorta Fiyatı Dahil midir?

Eşya depolama fiyatları içerisinde firma fiyat teklifi sunduğunda hizmetler detaylıca incelenmelidir. Eğer eşya sigortalama işlemi bu fiyata dahil edilmemişse sorulmalıdır. Sigortalama işlemi verilen hizmete dahil edilecek mi? Firma eşya sigortalama yapıyor mu bunu mutlaka sorgulamak gereklidir. Bu kapsamda eşya depolama sözleşmesi yapmak en uygunu olacaktır.

Ev eşyası depolama hakkında en iyi bilgiyi almak için sekreterlerimizle iletişime geçebilirsiniz. Eşya depolama sigortası için önceden sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Eşya depolama sigortası kapsamı belirlendikten sonra firma ile anlaşma sağlanır.

Mert Korkmazoğlu

1990 yılından beri evden eve nakliyat ve eşya depolama hizmetini sizlere sunmaktayız.