Eşya Paketleme Nasıl Yapılır?

Eşya paketleme birçok insanın deneyimlediği uzun saatler süren ve yorucu olabilen işlerden bir tanesidir. Eşya ambalajlama konusunda deneyimi olmayan kişiler için bu süreç daha da zor ve yorucu geçmektedir. Bu nedenle eşya paketleme nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir gibi konulara hâkim olan tecrübeli kişilerden yardım almak taşınma sırasında ve toplanma sürecinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Eşya paketleme kolay gibi görünse de aslında birçok tekniğe ve usule sahiptir. Gelişi güzel yapılan paketleme, taşınma ya da depolama sırasında malların zarar görmesine ya da kaybolmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle mağdur olunmaması için eşya paketleme işini bilen kurumlara ya da bu alanda deneyimi olan kişilere başvurulmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı detayları birkaç başlık altında topladık.

Eşya paketleme işinde ilk karar verilmesi gereken iş paketlemeyi yapacak kişilerin belirlenmesidir. Paketlemeyi yapacak personellerin bu konuda muhakkak tecrübeli olması gereklidir. Çünkü hangi ambalaj malzemesini ne tür eşyalarda nasıl kullanmasını bilmeyen personelin paketledikleri eşyalarda sonrasında sorun çıkma olasılığı artmaktadır.

 • Paketlenecek olan eşyaların yoğunluğuna göre yeterli sayıda çalışacak personel çağrılmalıdır ve personeller arası iş bölümü usulüne göre yapılmalıdır. Paketlenen eşyalar bulundukları oda içerisinde bir arada tutulmalıdır başka odadaki eşyalar ile karışmamasına özen gösterilmelidir.
 • Eşyaların türüne ve kırılacak olup olmaması gibi durumlarına göre özel paketleme eşyaları kullanılmalıdır.
 • Paketlenen eşyaların her biri kutu ya da dolaplar içerisine düzgün bir şekilde yerleştirilmelidir.
 • Ambalajlanan eşyaların toplandığı ya da yerleştirildiği alanın nemli, kokulu ya da kirli olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Aynı şekilde paketlemede kullanılacak malzemelerin ıslak ya da kirli olup olmamasına özen gösterilmelidir.

Eşya paketleme sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bu şekilde iken eşya paketleme tekniklerine hâkim olmak da yine oldukça önemlidir. Paketleme tekniklerinden de kısaca bahsedelim.

Eşya Paketleme Teknikleri

Eşya paketleme teknikleri özellikle ambalajlama sırasında kolaylık sağladığı gibi sonrasında paketlenen ürünlerin deformasyona uğramaması açısından oldukça önem arz etmektedir. Bilindiği gibi yanlış paketlemeden dolayı müşterilerin eşyaları kırılabilir, kalıcı şekilde lekelenebilir ya da ortadan kaybolabilmektedir.  Bu nedenle doğru paketleme yapmak oldukça önemlidir. Eşya paketleme hakkında öğreneceğiniz birkaç teknik ile günlük hayatınızda da bu bilgilerden yardım alabilirsiniz.

Eşya Paketleme Hizmetleri
Eşya Paketleme Hizmetimiz

Hayatınızı kolaylaştıracak eşya paketleme tekniklerinden bazıları şunlardır;

 • Öncelikle paketlenecek eşyaların kırılabilir, kıyafet ya da mobilya türü olmasına göre yeterli sayıda uygun ambalaj ve koli çeşidinden alınmalıdır.
 • Paketleme sırasında kullanılacak olan ambalajların kalınlığı, köpük ya da havalı olup olmaması da yine paketlenecek eşyalara göre seçilmelidir.
 • Kırılacak eşyaların özellikle köpük tarzı kaplama malzemelerine sarılmasına özen gösterilmelidir. Kat kat sarılmalı ve dışardan gelebilecek herhangi darbelere karşı korunaklı hale getirilmelidir.
 • Yine mobilya tarzı eşyaların çizilmesini önlemek için gerekirse balonlu naylon ya da köpük şilte ile sarılmasına özen gösterilmelidir.
 • Evde bulunan minder yastık gibi kumaş olan ürünlerin dışarıdan gelebilecek ıslanma, koku sinmesi gibi durumlara karşı muhafaza edilebilmesi için yine kat kat streçlenmelidir. Sıvı, koku geçirmez şilte gibi koruyucu ambalajlarla tam olarak sarılmasına özen gösterilmelidir.
 • Kıyafetler türüne göre kategoriye ayrılmalı ve ona göre birlikte olacak şekilde toplanmalıdır. Aynı tür kıyafetler aynı koli içerisine yerleştirilmelidir.
 • Depolamada ya da taşındıktan sonra eşyaların yeniden dolaplara yerleştirilmesi de oldukça fazla zaman alabilmektedir. Bu süreçte kişilere rahatlık sağlamak adına eşyaların paketlenmesinden sonraki aşamada kutular içerisinde yer alan malzemeler kolilerin dışına kısaca yazılmalıdır.
 • Sıvı ürünlerin paketlenmesi sırasında yine sızdırma yapmayacak şekilde uygun ambalajlarla paketleme yapılmalı ve düzgün şekilde koli içerisine yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Koli içerisine düzgün yerleştirilmeyen, boşluk bırakarak gelişi güzel yerleştirilen eşyalar dökülebilmektedir.

Bu maddelere dikkat edilerek eşya paketleme yapılırsa kolilerin zarar görme ve dağılma olasılığı da o derece azaltılmış olacaktır.

Eşya Paketleme Malzemeleri

Eşya paketleme malzemeleri, ambalajlama tekniği kadar oldukça dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır. Ambalaj malzemeleri paketlenecek her eşyaya uygun olarak seçilmelidir ve usulüne göre kullanılmalıdır. Ambalajlamada her zaman iyi olan malzemeler kullanılırsa paketleme sonrası sıkıntı yaşama olasılığı da azalacaktır.

Eşya paketleme malzemeleri arasında sıklıkla kullanılan birkaç ürün bulunmaktadır. Paketlemede sıklıkla kullanılan ürünleri, kutu ve ambalaj malzemeleri olarak iki ana kategoriye ayırabiliriz.

Eşya paketleme malzemeleri arasında en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden biri kutu ya da kolilerdir. Ambalajlara sarılan eşyalar kutu ya da koli içesine yerleştirilmekte ve o şekilde taşınmakta ya da depo edilmektedir. Kutuların yeterli büyüklükte ve uygun ebatlarda olması yerleştirilen alandan kazanç sağlama adına oldukça önemli bir noktadır.

Eşya Ambalajlama
Eşya Ambalajlama

Paketlemede kullanılan diğer bir ürün ambalajlama malzemeleridir. Ambalaj malzemeleri çok çeşitli olup artık her eşyaya uygun kalitede ve şekilde bulmak oldukça kolaydır. En çok kullanılan ambalajlama malzemeleri beyaz ve Kraft ambalaj kâğıtları, kırılabilir ya da dökülebilir gibi uyarıları gösteren etiketler, ambalaj ipleri, streç film, kâğıt dolgu malzemeleri, naylon örtü, ambalaj şiltesi, havalı şişkin torbalar, soğuk zincir torbaları ve balonlu torbalar diyebiliriz.

Sayılan bu eşya paketleme malzemeleri sıklıkla ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Her bir malzeme paketlenecek eşyaya uygun olarak seçilmektedir. Burada esas amaç elbette paketlenen eşyaların herhangi bir zarar görmesini engellemektir.

Buraya kadar genel olarak eşya paketleme nasıl yapılır teknikleri nelerdir onlara değindik. Son olarak en çok araştırılan üç soruyu cevaplandıralım.

Porselen Paketleme Nasıl Yapılır?

Eşya paketleme sırasında en çok dikkat isteyen porselenler gerek süs gerekse mutfak eşyası olsun oldukça hassas ürünlerden bir tanesidir. Porselenler yapıları gereği çok kolay çatlayabilir ya da kırılabilmektedir. Bunun olmaması için porselen eşyalar paketlenirken genel olarak elinizde olması gereken malzemeler; koli bandı, beyaz ya da Kraft kese kâğıdı, kırılabilir ibaresi bulunan koliye yapıştırılacak etiket, kâğıt dolgu malzemeleri, şişkin torbalardır.

Porselen eşyalarınızı ambalaj kâğıtlarına tek tek olacak şekilde sarmalısınız. Ardından içi kâğıt dolgu malzemesi olan ürünlerin bulunduğu koli içerisine düzenli şekilde yerleştirmelisiniz. Şişkin torbaları da eşyalarınızın büyüklüğüne ve koli içerisinde boşluk kalıp kalmamasına göre içine yerleştirmelisiniz. Kolinin kapağını koli bandıyla kapamalısınız ve en son olarak da taşınırken daha dikkatli olunması adına kırılabilir ibaresi yazılı etiketi koli üzerine yapıştırmalısınız.

Ev Taşırken Kıyafetler Nasıl Toplanır?

Ev taşırken kıyafetlerin toplanması uzun zaman alan yerlerden bir tanesidir. Eşya paketleme yaparken kıyafetleri düzenli ve kategorize ederek toplamak oldukça zordur. Öncelikle kıyafetlerinizi takım elbise, iç çamaşırı, çorap gibi bölümlere ayırmalısınız. Ardından eşyaları paketleyeceğiniz malzemeleri hazır ederek ayırmış olduğunuz her bir kıyafet topluluğunu ayrı ayrı katlamalı ve ambalaj içerisine yerleştirmelisiniz.

Takım elbiseler asla katlanmamalıdır. Onlar düz olacak şekilde toplanmalıdır ve o şekilde yerleştirilmelidir. Kıyafetlerinizi toplarken su geçirmez ambalaj malzemeleri kullanmalısınız. Bununla birlikte alandan tasarruf edebilmek adına vakumlu poşetlerden de yararlanabilirsiniz.

Taşınırken Yatak Nasıl Sarılır?

Taşınırken yatak ve baza başlığı için kullanılan ambalaj malzemesinin su geçirmez olması oldukça mühimdir. Taşınma esnasında eşyalarda leke ya da bulaş olması asla istenmez. Bu nedenle özellikle eşya paketleme sırasında yatak ve baza başlığını kalın sıvı geçirmez şilte ile kat kat sarmalı ve araca yerleştirirken de devrilmeyecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Baza ve diğer yatak odası malzemeleri ise yine kırılabilir olmasına göre havalı şişkin torbalar kullanılarak paketlenmelidir.

Kiralık eşya deposu alanında sizlere en iyi şekilde hizmet sunmaktayız. Dilerseniz sizlere Kartal ev eşyası depolama ve Maltepe ev eşyası depolama hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz.