Korsan Eşya Depolama Firması Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde taşımacılık sektörünün ihtiyaç skalası her geçen günde artış göstermektedir. Bu ihtiyaçla nakliye firmaları açıldıkça açılır hale gelmiştir. Birkaç ipucu noktası ile korsan eşya depolama firmaları kendilerini belli ederler.

 • Korsan eşya depolama firmaları itinasız ve en önemli güvence olmadan bir taşımacılık ve eşya depolama yaparlar.
 • Personelleri profesyonel değildir.
 • Teslim edilen eşyalara zarar geldiklerinde bedellerini karşılamazlar.
 • Paketlemede özensizdirler, bu da eşyaların çarpma ve ezilmelerde zarar görmesi demektir.
 • Teknolojik araçlarla nakliye yapamazlar. Bu da depolama esnasında risk demektir.
Korsan Eşya Depolama
Korsan Eşya Depolama

Korsan nakliye olup olmadığı işyerlerini bir ziyaretle bazen çok rahat ulaşılabilmektedir. Resmiyete dair hiçbir adım atılmaz, ciddiyetsizlik hakimdir. Hatta işyerleri bile olmayabilir. Sadece bir telefon irtibat numarası verilir. Fakat mağduriyet halinde bu numaradan irtibat sağlanamaz. 

Korsan nakliyat firmaları internet sitesine sahip değildir olsa bile son derece özensizdir. Olsa bile web siteleri özensizdir. Açık adres tanımlaması boş geçer. Bir nakliye firmasının korsan olup olmadığı 2 belge ile netleşir: K1 yetki belgesi ve sigorta belgesidir. Bunlar bir garanti niteliğindedir. Korsan firmalarda K1 yetki belgesi ve sigorta belgesi bulunmaz. Çünkü bu tür firmalarda sadece 2-3 tane araç vardır, belgesizdir, güvenlik yoktur, garantisi yoktur.

Korsan evden eve nakliyat firmaları kaliteli hizmete önem vermediklerinden fiyatları da düşük olur. Zaten bu düşük ücret politikaları da müşterileri bu tuzağa çekmede etkendir. Kaliteli hizmetten uzak korsan nakliye firmalarında eşyaların zarara uğrama payı son derece yüksektir. Depolama esnasında her türlü zarara açıktırlar.

K3 yetki belgesi olmazsa olmazdır. Bir nakliye firmasının Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen K3 yetki belgesine sahip olması gereklidir. Nakliye sektöründe bu belgeye sahip olmadıkları halde taşımacılık ve eşya depolama yapmaya çalışanlar korsan nakliyecilerdir.

Korsan Eşya Depolama Firmalarının Özellikleri

Sigortasız ve güvence verilmeden yapılan taşımacılıklar tüketici için risktir. Tüketici başta özellikle uygun fiyat politikası ile karşı karşıya kaldığında bu ağa düşebilir. Tüketici nakliye ve eşya depolama için anlaşma sağlanmadan önce mutlaka firma ile yüz yüze görüşme sağlamalıdır.

 Korsan Eşya Depolama Firmaları
Korsan Eşya Depolama Firmaları

Eşyaların taşınacağı kişileri, araçları, personeli hakkında detaylı bilgiler almalıdır. Götürülen eşya deposu daha önceden incelenmelidir. Bir eşya deposunun olması gereken tüm özellikleri kapsadığı kontrol edilmelidir.

Korsan nakliyeciler; nakliye sektöründe resmi gibi bir varlık sürdürürler. Oysa nakliyecilik ve eşya depolama hizmetlerinde profesyonellik olmazsa olmaz kuraldır.  Nakliyecilik özel bir iştir.  Bu da demektir ki, yüzde olarak çok insanın hayatına dokunulur. Nakliye firmasına güven duyulur.

Bir nakliye firmasında yetki belgeleri yoksa, işinde tecrübeli değilse sonuç maddi zarar riski yüksek bir final beklemektedir. Profesyonel bir nakliye firması işin başında ekspertiz işlemini yapar, fiyatı belirler ve ekstra ücret talebinde bulunmaz. Ancak korsan nakliye firmaları fazladan para isteyebilir.

İyi Nakliye Firması Nasıl Araştırılır?

Nakliye firması özellikle sosyal platformlardan bulunduysa mutlaka K3 yetki belgesi görülmelidir. Nakliye araçlarının devlet sisteminde kayıtlı olup olmadığı sorgulanmalıdır. K3 belgesi olan bir firma; hizmet esnasında en küçük bir pürüz çıkardığında tüketiciye şikâyet edebilme hakkı vardır. Aksi halde muhatap bulamamak, mağduriyetle bire bir karşı karşıya kalmak demektir.

Bir nakliye firması ile çalışmakta en önemli bir başka kriter referans tır. Zaruri nedenlerle taşınma zorunluluğu ve eşya depolama zorunluluğu olabilmektedir. Bu da her hizmetin riskli olduğu anlamına gelir. Ancak firma referanslı olduğu takdirde; üzerine kurumsallık özelliği de gelince risk ortadan kalkacaktır. Nakliye sektörü kapsamında eşya depolama yaşadığımız pandemi sürecinde dahi tüm sektörlere göre iş hacminden kayıp yaşamamıştır. Bu nedenle de korsan eşya depolama almış başını gitmiştir. Bu da sektör için bir kirlenmedir.

Sektörde kurumsallık özelliğimizle ve yaptığımız hizmetlerle bilinen bir firma olarak; 

 • Korsan nakliyelerden uzak durun, risk alıp anlaşmayın.
 • Mutlaka belgeleri isteyin.
 • Belirli ikametgahı olup olmadığını kontrol edin.
 • Özellikle internet kanalı ile ucuz nakliye/uygun fiyatta eşya depolama altında kandırmalara dikkat edin.
 • Ekspertiz yapmayan nakliye firmasına güvenmeyin.
 • Sigorta yapmayan nakliye firmasına güvenmeyin.

Evden eve nakliyat ya da ev depolama yaparken titiz bir seçimle bu süreci rüya gibi tamamlamak ister misiniz? Profesyonel konusunda eğitimli personellerimizle ben taşındım ya da eşyalarımı depoladım demek isterseniz biz buradayız. Güven, profesyonellik ve kurumsallık deniliyorsa Üçeller eşya depolama yanınızdadır.